728 x 90

Porozmawiajmy o segregowaniu. Poważnie

Porozmawiajmy o segregowaniu. Poważnie

Gospodarka odpadami na nowo? Co w takim razie z całą wielką historią zagospodarowania śmieci? Czy nasze doświadczenia mamy wyrzucić do kosza? Spokojnie. Nic z tych, rzeczy ale na pewne kwestie powinniśmy spojrzeć z innej perspektywy, przemyśleć je jeszcze raz bo warto być smart. Jak zatem poruszać się w obecnym natłoku zmian, informacji i nowych filozofii społecznych? O tym poniżej.

Polskę wciąż czeka wiele zmian w gospodarowaniu odpadami ochronie środowiska. Dane GUS dotyczące infrastruktury komunalnej za 2016 r. nie pozostawiają wątpliwości. Polacy produkują coraz więcej odpadów przy jednoczesnym coraz większym poziomie segregacji i recyklingu.
Czy wzrost świadomości społeczeństwa przełoży się na nową i jeszcze lepszą gospodarkę odpadami? Na ten wzrost świadomości na pewno miało wpływ wiele czynników. Z jednej strony nowe prawo, zamknięcie 36 składowisk odpadów komunalnych, kierowanie odpadów do procesów recyklingu czy odzysku. Z drugiej strony o gospodarce odpadami możemy wiedzieć coraz więcej. Możemy, ale nie wiemy. Co robić?
1. Patrz szerzej
Pojęcie odpadu jest względne. Dla jednego pusty karton to rzecz niepotrzebna i nie nadająca się do niczego, drugiemu może zastąpić sklepowe torby foliowe. Gdy tak na sprawę spojrzeć to z pustego kartonu można zrobić kilka mniejszych pojemników i ograniczyć swoją domową produkcję śmieci.
Wszystko zaczyna się w naszych głowach. Stąd biorą się myśli, którą przekujesz w czyny, w coś co nazwać trzeba odpowiedzialnością społeczną. Jeśli myślisz kreatywnie, to super. A jeśli w kartonie jest dziura? Czy mamy prawo po prostu wyrzucić go do kosza na śmieci? I co dalej?
Segregować czy nie segregować?
Warto spojrzeć na segregację odpadów pod kątem dbałości i dostarczania wysokiej jakości surowców. Materiału wsadowego dla dalszych procesów. Jeden ruch ręki przenoszący karton lub folię do pojemnika odpowiednio oznakowanego może spowodować, że materiały z recyklingu lub produkty, które wytwarzane są przy wykorzystaniu procesów odzysku będą tańsze i o lepszej jakości.
Wiele mówi się, ze gospodarka odpadami to dbałość o środowisko naturalne, że to rozsądek w dokonywaniu zakupów. To wszystko prawda, ale zapominamy chyba o tym, że odpowiednie gospodarowanie odpadami ma bezpośredni wpływ na jakość takich produktów jak :
• papier do pisania
• papier toaletowy – tutaj jakość jest niezwykle istotna
• ręczniki papierowe
• nawierzchnie gumowe ( boiska, bieżnie, korty)
• materiały budowlane
• butelki i opakowania …
I wiele wiele innych.
Oczywiście wykorzystujący odpady w swoich procesach produkcyjnych mają wpływ na ich jakość. Jednak mimo wszystko to czy do odpadów komunalnych zostaną wrzucone stare meble przekłada się na wzrost zawartości rtęci w materiale wsadowym. Nikt przecież nie chce jej wdychać. Oczywiście na jakość odpadów czyli surowców produkcyjnych ma wpływ szereg innych czynników. Sezonowość czy sposób magazynowania, ale patrząc szerzej, można przecież zobaczyć więcej.
No to jak? Segregować czy nie?
Oczywiście, że TAK!
Segregować i to nawet wtedy, kiedy wydaje nam się to totalnie obojętne. Zwłaszcza teraz, gdy recykling i gospodarka odpadami pojawia się coraz to w kolejnych sferach życia. Nic dziwnego, coraz więcej produktów ma coraz bardziej zmieniać nasze życie i coraz szybciej lądować tam, skąd nie ma już powrotu.
A co po stronie przedsiębiorców? Oni najszybciej powinni w swoich głowach przestawić się z myślenia o odpadach na myślenie o surowcach.
Co robić z odpadami problematycznymi? Zawsze warto skorzystać z PSZOKu.
Odpady – dobieraj z głową
A gdyby tak produkować mniej odpadów? To w dzisiejszej epoce jest niezwykle popularne i kuszące dla coraz większej ilości osób. Zanim zaczniesz ograniczać wszystko co się da i żyć minimalistycznie, usiądź i ….
Zastanów się czy twoje odpady w życiu są poukładane
Zapoznaj się z zasadami gospodarki odpadami. Jakie frakcje odpadów i kiedy są odbierane w twoim mieście. To pozwoli zorientować się jakie frakcje można wydzielić z Twojej codziennej produkcji śmieci.
Cdn…