728 x 90

Duże wyborcze zmiany w samorządach

Duże wyborcze zmiany w samorządach

Już w 2018 r. Będą dwie komisje wyborcze. Wybory na wójtów, prezydentów i burmistrzów w dwóch turach. Koniec też prawdopodobnie z okręgami jednomandatowymi w mniejszych gminach.

Po najbliższych wyborach do sejmu będzie też reforma Państwowej Komisji Wyborczej.
Nie ma w projekcie wstecznego ograniczenia do dwóch kadencji rządów wójtów, burmistrzów i prezydentów – wtedy z udziału w wyborach zostaliby wyeliminowani wszyscy samorządowcy, którzy pełnią swój urząd co najmniej od 2010 roku.
PiS pracuje nad zmianą kodeksu wyborczego przed wyborami samorządowymi. Co się zmieni?
–Będą kamery w lokalach wyborczych
– Mężowie zaufania komitetów wyborczych będą mieli prawo kontroli na każdym etapie wyborów.
– Dwie komisje wyborcze. Jedna będzie zajmowała się samym procesem wyborczym, druga – tylko liczeniem głosów.
– Wybory będzie organizować PKW, a nie władze samorządowe, np. wójtowie. Bo zdaniem PiS to jest źródło podejrzeń o „skręcenie” wyborów.

BĘDĄ TEŻ INNE ZMIANY
– OGRANICZENIE DO DWÓCH KADENCJI RZĄDÓW WÓJTÓW, BURMISTRZÓW I PREZYDENTÓW. NOWE ZASADY BĘDĄ JEDNAK OBOWIĄZYWAŁY OD 2018 ROKU, A NIE WSTECZ.
– WYBORY MAJĄ SIĘ ODBYWAĆ NA ZASADZIE PROPORCJONALNEJ TAM, GDZIE DOTYCHCZAS OBOWIĄZYWAŁA ORDYNACJA WIĘKSZOŚCIOWA, CZYLI W GMINACH, KTÓRE NIE SĄ MIASTAMI NA PRAWACH POWIATU. W PRAKTYCE NIE BĘDZIE WIĘC ORDYNACJI WIĘKSZOŚCIOWEJ W MAŁYCH GMINACH.
– ORDYNACJA WPROWADZA TEŻ ZASADĘ, ŻE KANDYDAT NP. NA WÓJTA MOŻE STARTOWAĆ W WYBORACH NA RADNEGO W RADZIE GMINY, ALE NIE MA JUŻ PRAWA „CIĄGNĄĆ” SWOJEJ LISTY DO RADY POWIATU.

Mogą pojawić się także ustawy które mają sprawić – zdaniem wnioskodawców, że samorządy staną się, jak mówił poseł PiS Marcin Horała, „bardziej proobywatelskie”.
– PiS chce, aby w każdej gminie istniał budżet obywatelski (ma to być gwarancja ustawowa, a nie zwyczajowa jak dotychczas). Chce też wprowadzić gwarancje, by budżet nie był fikcyjny, zapisując wymóg, że określona część budżetu gminy ma być pozostawiona decyzji mieszkańców.
– Zostanie wprowadzona obywatelska inicjatywa uchwałodawcza, czyli prawo obywateli do zgłaszania projektów uchwał.
– Radni otrzymają uprawnienia kontrolne wobec wszystkich instytucji samorządowych, na tej samej zasadzie, na której posłowie mogą kontrolować jednostki administracji.