728 x 90

By Black Friday był czarny tylko w przenośni

By Black Friday był czarny tylko w przenośni

Black Friday, czyli dzień masowych wyprzedaży narodził się w Stanach Zjednoczonych. Stamtąd też, jak wiele innych zwyczajów, przywędrował do Europy. Czarny Piątek „oficjalnie” zaczyna zakupowy szał przed Bożym Narodzeniem.
Black Friday sprzed wieków
Historia Czarnego Piątku sięga drugiej połowy XIX w. i związana jest z ustanowionym przez prezydenta Abrahama Lincolna Świętem Dziękczynienia. W tym dniu, zawsze w ostatni czwartek listopada, Amerykanie uroczystą kolacją w towarzystwie rodziny i najbliższych przyjaciół, dziękują za wszystko dobre, co spotkało ich w całym roku. Kolacja przyrządzana jest na pamiątkę uczty, którą pierwsi kolonizatorzy w 1621 r. wydali na cześć Indian Wampanoag. To dzień wolny od pracy.
Dzień po Święcie Dziękczynienia to już czas świątecznych zakupów. To właśnie ten piątek – Black Friday. Jedna z wersji mówi, że nazwa Black Friday dla ostatniego piątku listopada pochodzi z lat 60. XX w. W związku z wyprzedażami w Filadelfii ulice i sklepy były tak zatłoczone, że tamtejsza policja musiała interweniować. To właśnie departament filadelfijskiej policji, aby opisać to, co działo się w mieście, użył sformułowania Black Friday.
Inna wersja z kolei głosi, że od tego dnia handlarze przestają używać czerwonego atramentu w dokumentach księgowych, którym zaznacza się straty w bilansie, na rzecz czarnego atramentu, używanego do zapisywania zysków.
A na co uważać?
Różnie może być, sprzedawcy lubią skorzystać z okazji i naszej osłabionej atmosferą promocji uwagi.
Pamiętaj, masz prawo do prawdziwej informacji o wysokości obniżki. Organizowanie promocji przez sztuczne podwyższanie ceny wyjściowej i następnie jej obniżanie do „normalnego” poziomu zbliżonego to nieuczciwa praktyka rynkowa. Pytaj, sprawdzaj (np. w internecie), ile zniżki sprzedawca ci oferuje i oceń, czy promocja jest naprawdę atrakcyjna. Może zdarzyć się też że cena przy kasie będzie wyższa niż na metce czy półce? Możesz kupić produkt w niższej cenie.

Masz także prawo zwrotu towaru kupionego przez internet bez podania przyczyny w ciągu 14 dni. Wystarczy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Sprzedawca powinien oddać wtedy równowartość ceny towaru i przesyłki.
Pamiętaj: jeżeli kupowałeś w sklepie stacjonarnym, możliwość zwrotu pełnowartościowego towaru zależy od dobrej woli sprzedawcy – to on ustala zasady. · reklamacji wadliwego towaru – także pochodzącego z promocji. Jeżeli towar ma wadę, złóż reklamacje u sprzedawcy. Możesz to zrobić w ciągu 2 lat. Zażądaj naprawy lub wymiany towaru, obniżenia ceny lub – jeśli wada jest istotna – masz prawo odstąpić od umowy. Skorzystaj z formularzy dostępnych na stronie UOKiK. · Szukasz ofert za granicą? Sprawdź, czy sklep wysyła towar do twojego kraju i jakie są koszty związane z jego dostarczeniem. Przedsiębiorca może odmówić ci wysyłki tylko w uzasadnionych wypadkach.