728 x 90

Władza z lekką ręką

Władza z lekką ręką

Tu 60, tu 80, tu 120. Tysięcy złotych proszę państwa. Wydawanie publicznych pieniędzy przychodzi naszej lokalnej władzy ze zdumiewającą łatwością. Za wypracowane przez Państwa pieniądze władza funduje sobie programy telewizyjne, propagandowe gazety, „galerię” z kupionymi w internecie grafikami, wreszcie i tu już żarty się kończą: zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Nowa Krępa.

To teren po dawnej strzelnicy wojskowej. Ów teren jako teren rekreacyjny, zielony kupił jeden z deweloperów, który złożył wniosek o zmianę przeznaczenia terenu na tereny mieszkaniowe. Jak się nie trudno domyślić, inwestor zarobi na tej zmianie sporo pieniędzy, jednak warto wiedzieć, że zmiana tego dokumentu kosztuje podatników 120 000 – 140 000 zł, a oczywistym następstwem będzie wniosek inwestora o plan zagospodarowania przestrzennego, który także kosztuje właśnie Państwa. Kiedy swojego czasu holenderski inwestor interesował się gruntem przy ulicy Poznańskiej, przedstawiono koncepcję i zaproponowano offset. Radni koalicji, chętnie mielący ozorami w sprawach trzeciej i czwartej wagi, tym razem posłusznie całą zmianę przyklepali.
Dalecy jesteśmy od wyciągania prostych wniosków o rządzących, którzy nigdy tak naprawdę nie dotknęli rynku, bo całe życie siedzą na państwowym i samorządowym, ale ten brak szacunku dla publicznych pieniędzy jest tej władzy cechą charakterystyczną. Propaganda – nawet za kilkaset tysięcy złotych tego nie zmieni.