Produkują tlen, nawilżają i oczyszczają powietrze, ułatwiają retencjonowanie wody i obniżają temperaturę w czasie upałów – drzewa, czyli „zielona infrastruktura”, poza estetyczną, pełni w mieście wiele ważnych funkcji. Jednak, jak mówi dr Dominik Drzazga z UŁ, w miastach potrzebne są duże drzewa, a nie ich sadzonki.
Tak jak nie jest obojętne, czym się pali w prywatnych piecach, nie jest obojętne, co się dzieje z drzewami na miejskich terenach. Bo produkują tlen, oczyszczają i schładzają powietrze, dają schronienie ptakom. Służą całej okolicy, są wspólnym dobrem. I dlatego powinno się dbać o ten wspólny interes. Brakuje perspektywicznego myślenia o przyrodzie.
Jeden duży buk produkuje tyle tlenu, co mniej więcej tysiąc siedemset 10-letnich, małych buków. To właśnie duże drzewa tak naprawdę są potrzebne w miastach, a nie ich małe sadzonki
„Miasta są obszarem, gdzie okresowo mogą występować deficyty wody lub jej nadmiar (np. po ulewnych deszczach) w związku z tym zwiększenie zdolności gruntów do infiltracji wody i jej magazynowania – zmniejsza narażanie przestrzeni miejskiej na podtapianie i powodzie, w skutego tego, że drzewa pobierają i odparowują wodę (transpiracja). Jest to jedna z ważniejszych funkcji infrastrukturalnych drzew w mieście” – przekonuje dr Drzazga. Ekspert zaznaczył, że często zapomina się, że poza funkcją estetyczną, zieleń spełnia wiele innych, bardzo ważnych funkcji w mieście.
za PAP – nauka
(na zdjęciach „osiągnięcia” władzy szczycącej się tytułem ekomiasta)