728 x 90

O czyste powietrze

O czyste powietrze

Czy wiesz, że z każdym oddechem pobierasz do płuc pół litra powietrza? Czy napiłbyś się zanieczyszczonej wody? Pewnie, że nie! Podobnie z powietrzem – jego jakość ma ogromny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale też nasze codzienne funkcjonowanie i zdrowie.

Już 14 listopada będziemy obchodzić Dzień Czystego Powietrza. To doskonała okazja, aby podjąć temat jakości powietrza w polskich miastach oraz jego wpływu na nasze życie. Niestety nasze miasta zaliczane są do obszarów o największym zanieczyszczeniu powietrza na terenie Unii Europejskiej. Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest tzw. niska emisja. Oznacza to, że przyczyną skażenia są, np. spaliny samochodowe, przestarzałe piece oraz dym z kominów zainstalowanych poniżej 40 metrów nad ziemią. Źródłem problemu są również odpady, które zamiast do recyklingu trafiają często do pieców. Wytworzone w ten sposób toksyny zatruwają nie tylko powietrze, ale także wodę oraz glebę. Jak temu zapobiec? I co każdy z nas może zrobić, aby poprawić obecną sytuację?

Podepnij się do sieci!

Niska emisja może zostać ograniczona głównie poprzez rezygnację ze spalania paliw stałych w piecach i niewielkich kotłowniach. Zmiana systemu ogrzewania może nastąpić na kilka sposobów. W mniejszych miejscowościach jest to przede wszystkim wymiana źródeł ciepła na proekologiczne. W większych miastach najlepszym rozwiązaniem jest przyłączenie do sieci ciepłowniczej. Takie rozwiązanie gwarantuje usługi nie tylko optymalne dla środowiska, ale również dla lokalnej społeczności. Sieci ciepłownicze korzystają z ciepła wytworzonego w elektrociepłowniach i ciepłowniach, w sposób znacznie bardziej efektywny niż jest to możliwe w niewielkich źródłach ciepła. Dodatkowo stale podejmowane są wysiłki, aby ograniczać straty ciepła i skuteczniej zarządzać miejskimi sieciami, dzięki wdrażaniu inteligentnych technologii. Doskonałym tego przykładem jest wdrażany przez Veolia Energia Warszawa S.A. projekt Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej.

– Dzięki wdrożeniu Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej emisja dwutlenku węgla w Warszawie zostanie zredukowana o co najmniej 14,5 tys. ton w skali roku. Oznacza to, że dzięki projektowi Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej oszczędność CO2 w skali roku będzie równa 4394 hektarom lasu. Zastosowanie nowoczesnych technologii w zarządzaniu siecią pozwoli na zwiększenie efektywności energetycznej, które można porównać z ogrzaniem ok. 5 tys. mieszkań o powierzchni 65 m2. Inwestycja o wartości 52 mln zł, ze względu na wymiar ekologiczny, uzyskała 30 proc. dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – komentuje Paweł Balas, Dyrektor Projektu.