728 x 90

Kto nami rządzi? Anonimowy „bohater” pyta, my odpowiadamy

Kto nami rządzi? Anonimowy „bohater” pyta, my odpowiadamy

„Kto nami rządzi?” – zadał pytanie anonimowy bohater, który najprawdopodobniej na fali zbliżającej się kampanii wyborczej postanowił rozliczać ostrowskich radnych.
Postanowiliśmy odpowiedzieć ciekawskiemu obywatelowi i sprawdziliśmy „kto nami rządzi”, a konkretnie zagłębiliśmy się w wykształcenie prezydentów naszego miasta.
I tak zaczynając od aktualnego, Beata Klimek, edukację w szkole średniej rozpoczęła w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim. Jak udało nam się jednak ustalić od byłych koleżanek pani prezydent ze szkolnych ław, po pierwszej klasie była zmuszona przenieść się i to wcale nie z powodu ciąży, maturę uzyskała już w liceum dla dorosłych. Po maturze Beata Klimek nie rozpoczęła studiów. Te rozpoczęła dopiero po czterdziestce, w ostrowskim ośrodku zamiejscowym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicz, uzyskując w efekcie tytuł magistra politologii.
Dużo lepiej wygląda wykształcenie poprzedniego prezydenta, aktualnego posła Jarosława Urbaniaka, który w pełni jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego, matura rocznik ’85. Po maturze studiował logikę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Z wyróżnieniem ukończył także studia z zakresu zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim.
Również prezydent Radosław Torzyński może pochwalić się bardzo dobrym wykształceniem. Absolwent jednej z wiodących szkół technicznych, ostrowskiego Zespołu Szkół Technicznych, popularnie zwanego ZAP-em. Po maturze, rocznik ’89 skończył studia na kierunku architektura i urbanistyka na Politechnice Poznańskiej.
Wracając na lewą stronę, udało nam się ustalić, że prezydent Jerzy Świątek ukończył studia na Wyższej Szkole Ekonomicznej w Poznaniu (obecnym Uniwersytecie Ekonomicznym), co oznacza, że prezydent Świątek studia skończył w latach młodości, przed 1974 rokiem, kiedy to zmieniono nazwę uczelni.
Wykształceniem ścisłym również może pochwalić się pierwszy prezydent Ostrowa Wielkopolskiego po upadku komunizmu, prezydent Mirosław Kruszyński, który w 1987 roku ukończył studia na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Poznańskiej, otrzymując tytuł magistra inżyniera mechanika. W 2014 roku były już prezydent Kruszyński obronił pracę doktorską.
Tak więc, po lekturze, odpowiedzcie sobie sami, kto nami rządzi?